Taking too long? Close loading screen.

Iveta: Adiquit mi přinesl svobodu

Chtěla jsem přestat kouřit, ale do léků na odvykání kouření se mi už nechtělo. Řekla jsem si, dnes jsou aplikace na všechno, podívám se, říká uživatelka aplikace Adiquit Iveta Čermáková, zdravotní sestra na jednotce intenzivní péče.

Kdysi jsem kouřila. Podařilo se mi přestat díky léku jménem Champix a čtyři roky jsem se držela. Vloni v létě mi ale kamarád nechal podržet cigaretu. Z legrace jsem si řekla, zkusím, jestli bych ještě kouřit uměla, a už to jelo. 

Věřila jsem, že se udržím na jedné dvou cigaretách denně, třeba jen ke kávě. Ale za půl roku jsem byla na skoro stejném počtu jako před čtyřmi roky. Zdálo se mi, že jsem ve starých kolejích, že zapadám do stejného kuřáckého stereotypu jako dřív. Iritovalo mě to. Rozhodla jsem se, že musím znovu skončit. Do Champixu se mi už nechtělo, měl vedlejší účinky. Řekla jsem si, teď jsou aplikace na všechno, a tak jsem našla Adiquit. 

Zkoušela jsem i jiné aplikace, ale žádná mi moc nesedla. Na Adiquitu se mi líbilo, že je to česká aplikace. Další plus bylo, že mě nenutila přestat hned. Byla tam desetidenní přípravná fáze. 

Přípravná fáze mě dobře navedla 

Uvědomila jsem si situace, ve kterých kouřím. To pro mě bylo velmi důležité. Doporučuji všem kuřákům, aby si touto přípravou poctivě prošli a nebyli líní si i zapisovat. Pořídila jsem si kvůli tomu deníček a každý den si do něj psala, při jaké příležitosti si zapaluji a na co při tom myslím. Strategie, co dělat místo kouření, si člověk už nějak vymyslí sám, ale uvědomit si, kdy mě cigareta zavolá, a dokonce to mít zapsané, to pro mě bylo zásadní.

Během přípravné fáze jsem stále kouřila. Ještě jsem si užívala. Dokonce tak, že jsem si zapálila i na sezení s Adamem, virtuálním terapeutem, který odvykání vede. Kolegyně se na něj dost ptaly, když jsem jim řekla, že mám psychoterapeutické sezení se svým psychologem na odvykání kouření. Bavilo mě to. Těšila jsem se, o čem bude příští sezení.

Nejhorší byl první den, pak už to šlo

Večer před takzvaným dnem D, kdy přípravná fáze skončí a vy cigarety skutečně odložíte, jsem si ještě koupila poslední krabičku. Nedokouřenou jsem ji pak dala dceři, ať ji vyhodí. 

První den byl nejhorší. Dobře jsem udělala, když jsem kolegyním řekla, že přestanu kouřit. Když si šly o pauze zapálit, nelákaly mě. Jsem za to moc ráda. První den bych se byla nechala zlákat. Ale když jen tak konstatovaly, aha, ty už vlastně nekouříš, hodně mi pomohly. 

Postupně jsem si ale začala zvykat. Přibrala jsem čtyři kila. Možná i proto, že se mi zlepšil čich a chuť a jídlo jsem si víc užívala. Přítel navíc nakupoval samé mňamky. Ráda vypadám štíhle, tak jsem si našla návod jak zase zhubnout, což se mi podařilo. Teď si hlídám, abych jedla zdravě, vyhýbám se extra kalorickým jídlům a velkým porcím. 

Bez cigaret se cítím svobodnější

Je to tak. Život bez cigaret mi dal větší svobodu. Nemusím přemýšlet, jestli mám dost cigaret, kam si je zajdu koupit, jestli mám u sebe peněženku, kam si můžu jít zakouřit…

Když jsem se tehdy po letech znovu rozkouřila, vyděsilo mě, jak se vracím v čase. Byl to ošklivý pocit. A toho jsem se zbavila. Jsem ráda, i za to, že nesmrdím kouřem, že se mi zlepšil čich a chuť.

Aplikaci Adiquit rozhodně doporučuji. Je to jediná česká aplikace svého druhu. Nenutí přestat s kouřením ze dne na den, pomůže s pochopením stereotypů, které má člověk s kouřením spojené, pomůže připravit vlastní postupy jak odolat. Navíc způsobem, který je přátelský a empatický. Nezapomene pochválit.

Iveta Čermáková

Pracuje jako zdravotní sestra na jednotce intenzivní péče. Miluje svou rodinu a přátele, má tři děti, dvě děvčata a jednoho chlapce. Má ráda svou práci, relaxuje při ručních pracích a ráda běhá a jezdí na koloběžce.

Mohlo by vás zajímat

Típněte cigaretu
s aplikací Adiquit

Stáhněte si aplikaci Adiquit pro Android a iOS.

Google Play
Google Play

Típněte cigaretu
s aplikací Adiquit

Google Play
Google Play