Taking too long? Close loading screen.

Jaké jsou často kladené otázky kuřáků k aplikaci ADIQUIT

díky které máte až 6krát větší šanci uspět a konečně přestat kouřit?

Jaké jsou často kladené otázky kuřáků k aplikaci ADIQUIT

díky které máte až 6krát větší šanci uspět a konečně přestat kouřit?

Adiquit je ryze česká společnost, kterou tvoří tým odborníků na závislost na tabáku a IT specialistů, kteří společně vyvinuli mobilní aplikaci pro odvykání kouření. Na nejčastější dotazy odpovídá jeden ze zakladatelů Adiquitu, Adam Kulhánek, expert na závislost na tabáku a člen představenstva Národní linky pro odvykání kouření.

Abych mohl jako silný kuřák/kuřačka úspěšně přestal kouřit, potřebuji hlavně pevnou vůli. Jak mi může pomoci nějaká aplikace v mobilu?

Vůle hraje v odvykání kouření klíčovou roli zejména v začátku, kdy je potřeba odhodlat se, překonat nechuť a začít. Dále je mnohem důležitější motivace, dobrá příprava a dodržování nastaveného odvykacího plánu. Velkou výhodou aplikace Adiquit je její přípravná fáze. Pomůže vám zmapovat vaše rizikové kuřácké situace, identifikovat abstinenční příznaky a doporučit, jak jim předcházet. Důkladně vás připraví na típnutí poslední cigarety, aby první probuzení bez kouření nebylo noční můrou. Odborná podpora výrazně zvyšuje úspěšnost odvykání. Pokud se spolehnete pouze na svoji „vůli“‎, máte 5% šanci, že přestanete kouřit. Pokud využijete aplikaci Adiquit, která jako jediná využívá unikátní terapeutický přístup k závislosti, vaše šance uspět a přestat kouřit se zvýší až 6krát.

Na nejčastější dotazy odpovídá Adam Kulhánek – adiktolog, odborník zabývající se závislostí na tabáku, její prevencí, léčbou, výzkumem a poradenstvím.

Jaký je rozdíl mezi tím, když přestanu kouřit sám ze dne na den a tím, když k tomu využiji pomoci mobilní aplikace Adiquit?

Když se rozhodnete přestat ze dne na den, snižujete si tím výrazně šanci na úspěch. V odvykání kouření je klíčová příprava. Například vědět, co dělat ve chvíli silné chuti na cigaretu, umět předejít abstinenčním příznakům. Vše si připravíte pomocí iterapeuta Adama přímo v mobilní aplikaci Adiquit. Pomůžeme vám tak vydržet nekouřit. Díky přípravě nebude váš první den bez cigarety peklo. 

Závislost na cigaretách je velice silná. Vyplatí se mít o koho se v těžkých dnech odvykání kouření opřít. Až se vám to s aplikací povede, budete po právu pyšní, že jste si dokázali osvojit nové návyky, bez cigaret.

Na nejčastější dotazy odpovídá Adam Kulhánek – adiktolog, odborník zabývající se závislostí na tabáku, její prevencí, léčbou, výzkumem a poradenstvím.

Čím se liší Adiquit od ostatních mobilních aplikací na pomoc při odvykání kouření? Je něčím jiná?

Mobilní aplikace Adiquit vychází z reálné klinické praxe s kuřáky. Navíc na základě provedených klinických studií víme, že funguje. Je to aplikace založená na odborných poznatcích, vytvořená českým týmem expertů na závislosti. Známe kuřáky, známe jejich potřeby, víme, jak je závislost na cigaretách obtížná. To vše jsme do aplikace Adiquit promítli. Není to tedy aplikace, která jen počítá kolik dnů už nekouříte a kolik jste ušetřili peněz, jak to dělá většina jiných aplikací. Naopak naše aplikace Adiquit přináší vědecké know-how, které je pro všechny, kteří chtějí přestat kouřit, velkým pomocníkem.

Přestat kouřit jsem už zkoušel/a několikrát, opravdu mi vaše aplikace pomůže přestat jednou provždy?

Náš tým expertů na závislosti má zkušenosti s mnoha kuřáky. I s těmi, u kterých předchozí pokusy přestat kouřit zhavarovaly. Adiquit je vhodná pro všechny kuřáky, kteří jsou odhodlaní přestat. V mobilní aplikaci připravíme společně s vámi odvykací plán na míru, zohledníme to, co vás při předchozích pokusech přestat kouřit nejvíce tížilo – můžete si tedy vybrat právě vaše témata. Někteří kuřáci při odvykání řeší strach z tloustnutí, jiní jak ustát situaci, kdy si před nimi zapálí cigaretu někdo jiný. 

Každý kuřák má své specifické spouštěče, které mu Adiquit pomůže předem identifikovat a zvládnout. Jednoduše, aplikace Adiquit má nástroje, které mohou vaše odvykání co nejvíce zpříjemnit a zefektivnit. Máme prokázáno, že s aplikací Adiquit se šance úspěšnosti přestat kouřit zvyšuje až 6krát. Navíc aplikace Adiquit umí pracovat i s takovou situací, kdy si během odvykání znovu zapálíte. Takový moment pro nás není ukončením terapie, jen uklouznutím, které se dá překonat. Pořád je velký kus práce při překonávání závislosti na cigaretách na vás a úspěšnost aplikace není 100%. Nicméně Adiquit a jeho tým adiktologů přináší ty nejefektivnější nástroje, které věda doposud k překonání závislosti na cigaretách zná.

Jak aplikace Adiquit přesně funguje?

Poté, co si aplikaci Adiquit stáhnete do mobilního telefonu, představí se vám virtuální terapeut Adam. Bude vás provázet po celou dobu přípravy i odvykání. Každý den vám v aplikaci dorazí notifikace, po jejímž otevření se spustí krátký rozhovor v podobě psaných otázek na vybrané téma. Vaše odpovědi a reakce jednoduše napíšete do aplikace, buď vybráním některé z předvolených odpovědí nebo vypsáním vaší unikátní odpovědi. Právě tyto krátké rozhovory jsou součástí know-how, díky kterému budou vaše šance na úspěch až 6krát větší, než kdybyste si odvykali ze dne na den sami. Celý odvykací program trvá přibližně 4 měsíce a je rozdělený na přípravnou a odvykací část. V prvních 10 dnech můžete stále kouřit, v této fázi se připravujete, jak zvládnout budoucí možné spouštěče náhlých chutí na cigaretu. Připravujete se na odvykací část terapie. Ta začíná takzvaným dnem D, během něhož típnete poslední cigaretu. Tím startuje podpůrný program a odvykání. Na virtuálního Adama se pak můžete obrátit kdykoliv, když budete potřebovat při odvykání kouření pomoci. Připomene vám, jak těžkou situaci zvládnout a společně závislost na cigaretách přemůžeme.

„Pomáhat kuřákům přestat kouřit je výzva. Kuřák, který začne odvykat bez jakékoliv pomoci ze dne na den, má bohužel jen 5% šanci na úspěch. Těší mne, že díky aplikaci Adiquit můžeme nabídnout až 6krát účinnější metodu, která je každému kuřákovi lehce dostupná,” říká Adam Kulhánek, odborník na závislost na tabáku.

Kde si aplikaci Adiquit mohu koupit?

Pokud máte mobilní telefon se systémem Android, tak si velmi jednoduše stáhnete aplikaci přes Google Play. Pokud máte iPhone (system iOS), tak je možné si aplikaci stáhnout přes Apple Store. Aplikace je první 4 dny zdarma, poté budete vyzváni k platbě kartou přes platební bránu GoPay.

Co se stane, když začnu odvykací terapii s aplikací Adiquit a selžu a najednou si zapálím?

Nic. Není to žádná chyba ani nic, za co byste se měli stydět. Většině kuřáků se toto při odvykání stane. Aplikace Adiquit je vybavena funkcí, která vám v reálném čase poskytne rady a podporu, co v takovéto situaci dělat a jak se dále nerozkouřit. Důležité je nepovolit ve vašem odhodlání a pokračovat v odvykání kouření dál.

Říkáte, že mobilní aplikace je založena na prověřeném postupu terapeutické léčby závislosti na tabáku. Jak se ve skutečnosti liší terapie na živo a ta ve vaší aplikaci? Může být i elektronická terapie skutečně účinná?

Léčba takzvaně naživo má své nesporné výhody. Sedíte naproti specialistovi na závislosti, který vnímá, co potřebujete. Specialista se vám věnuje, vkládá do vás svou odbornost a zkušenosti. Aplikace Adiquit je pro všechny, kteří terapii naživo nechtějí nebo nemohou stihnout při současném náročném životním stylu. Nicméně i zaneprázdnění lidé chtějí přestat kouřit a díky aplikaci Adiquit mají odborníka na závislost stále na dosah ruky, 24 hodin, 7 dnů v týdnu. Každý den si chvíli povídáte s digitálním terapeutem nebo-li iterapeutem Adamem, do kterého jsme vložili všechny naše poznatky a vědomosti. Napíšete vaše odpovědi na otázky iterapeuta Adama do mobilu. Můžete si vybrat, které otázky či abstinenční potíže potřebujete řešit právě vy. Někdy ani nepoznáte, že Adam není opravdový ale digitální.

Kdo stojí za vývojem této aplikace?

Aplikaci Adiquit vytvořil tým odborníků složený z adiktologů – specialistů na odvykání kouření, a IT expertů. Jedni připravili terapeutický program, do kterého vtiskli své znalosti a zkušenosti s léčbou kuřáků, druzí umožnili virtuálnímu Adamovi promlouvat prostřednictvím mobilní aplikace. Jedno bez druhého by nebylo možné. Souhra je v našem týmu klíčovým prvkem a neustále pracujeme na vylepšování vaší uživatelské zkušenosti.

Je iterapeut Adam, který uživatele mobilní aplikace Adiquit provází celým procesem odvykání, vlastně zosobnění přímo vás, Adame, jako odborníka na závislost a jednoho ze zakladatelů aplikace?

Ne, není. Já jsem mu pouze propůjčil zkušenosti z praxe léčby závislostí. Musím ale říct, že je moc fajn a většina našich odvykajících si s ním povídá velmi ráda.

Mohu aplikaci koupit pro někoho blízkého, komu se snažím pomoci přestat kouřit?

Ano, to určitě možné je. Podpora kuřáka např. z rodiny, od přátel a kolegů je velmi důležitá. Může to být první impulz, jak o odvykání vašeho blízkého začít mluvit. Vždy je ale důležité respektovat rozhodnutí a připravenost samotného kuřáka. Proto doporučujeme na kuřáka netlačit, spíše mu být oporou. Můžete nám napsat na info@adiquit.com a my vám pošleme pokyny k uhrazení a následně také dárkový voucher, který svému blízkému můžete věnovat.

„Pomůžeme vám i v případě, že si během odvykání zapálíte cigaretu. S mobilní aplikací Adiquit vám pomůžeme nerozkouřit se a vytrvat v odvykání,” říká adiktolog Adam Kulhánek.

Tvrdíte, že mobilní aplikace Adiquit je vyvinuta a ověřena na základě vědeckých studií. O jaké studie přesně jde?

Abychom zjistili, zda náš přístup opravdu funguje, zkoumali jsme účinnost odvykání kouření pomocí mobilní aplikace v klinických studiích. Těch se zúčastnily stovky dospělých kuřáků. Téměř 30 % z nich po roce sledování nekouřilo. To je v oblasti léčby závislostí vysoké číslo. Jen pro srovnání, úspěšnost odvykání kouření bez odborné pomoci je zhruba 5 %.

Kolik lidí s vaší aplikací již úspěšně přestalo kouřit?

Aplikaci Adiquit jsme spustili teprve nedávno. Zatím se jedná o necelou stovku kuřáků, kteří nám po dokončení terapie hlásili, že nekouří. S ohledem na to, jak krátce je mobilní aplikace Adiquit na českém trhu, je to slušný výsledek. Pomoci stovce kuřáků překonat tak těžkou závislost je pro nás velký úspěch a také závazek do budoucna. Od některých uživatelů jsme dostali velmi milou zpětnou vazbu. Například, že aplikaci vnímali jako strážného anděla, nebo že se jim po Adamovi po úspěšném ukončení programu stýskalo. Takové ohlasy a pozitivní příběhy nás moc těší. A to je cíl naší práce.

Jak poznám, že už jsem odnaučený kuřák?

To není tak jednoduché říct. Navíc u každého se toto může lišit podle intenzity závislosti. Takovým orientačním ukazatelem je, že vás nebude obtěžovat chuť na cigaretu v běžných situacích během dne. Minimální doba pro posouzení nekouření je čtvrt roku. Když si po roce na cigaretu ani nevzpomenete, máte takřka vyhráno.

Za jak dlouho s vaší aplikací přestanu kouřit?

Aplikace Adiquit Vám poskytne 4měsíční odvykací program. Nelze však zjednodušeně říct, že za tuto dobu budete hotovým “odnaučeným kuřákem”. To nejtěžší ale budete mít za sebou, nebudete kouřit a budete připraveni na to, čemu se dále vyvarovat a jak své nekouření dále upevňovat. Navíc již nyní připravujeme pokračování aplikace, aby i ti, kteří po čtyřech měsících stále potřebují naší podporu, měli možnost využívat aplikaci s odvykacím programem dál.

Típněte cigaretu
s aplikací Adiquit

Google Play
Google Play

Típněte cigaretu
s aplikací Adiquit

Stáhněte si aplikaci Adiquit pro Android a iOS.

Google Play
Google Play