Taking too long? Close loading screen.

Naše Kristýna: Adiktoložka na telefonu i v aplikaci

Adiktoložka Kristýna Fišerová vystudovala obor léčby závislostí na 1. lékařské fakultě. Zároveň je terapeutka a konzultantka Národní linky pro odvykání. Od minulého roku je také členkou týmu Adiquit.

Týno, co znamená práce konzultanta na Národní lince pro odvykání?

Jako konzultanti poskytujeme po telefonu poradenství v oblasti závislostí. Může se jednat o tabák, alkohol, drogy ale i hazardní hraní nebo léky. Jsme tým konzultantů, kteří pochází z různých pomáhajících profesí – adiktologie, psychologie, sociální práce a dalších. Každý, kdo se k nám na číslo 800 350 000 dovolá, se může anonymně a zdarma poradit, ať již řeší vlastní užívání nebo užívání někoho blízkého, či hledá kontakt na adiktologické služby.

Můžou zavolat i ti, kteří používají aplikaci Adiquit a chtějí poradit nebo si popovídat?

Určitě! Spousta našich klientů, kteří přestávají kouřit, naši pomoc kombinují s nějakou aplikací. Klientům, kteří používají Adiquit můžeme poskytnout jednorázovou pomoc v krizi, nebo se klidně můžeme domluvit na tom, že si s nimi budeme volat více pravidelně.

Zatímco v aplikaci Adiquit dostanou každodenní podporu, rady či mohou probrat to, že si zapálili a dostat okamžitou podporu, na lince si mohou srovnat myšlenky, dozeptat se a shrnout si svůj dosavadní postup například jednou za dva týdny. Služby se tedy mohou navzájem doplňovat.

Na lince také umíme poradit, jak používat náhradní nikotinové přípravky pro ty, kteří mají silné fyzické odvykací potíže. Poradíme jak je správně používat a dávkovat, a dávky snižovat až do vysazení. K tomu můžeme využít zkušenosti tísíců klientů, které od vzniku linky máme. Odvykání kouření je velmi individuální záležitostí, je tedy důležité, aby každý kuřák našel to, co mu nejvíce vyhovuje.

Ty jsi pro aplikaci Adiquit něco také tvořila a tvoříš.

Přesně tak! Před rokem jsem dostala příležitost se přidat do týmu Adiquitu a začít pracovat na odborném obsahu aplikace. Jednalo se jednoznačně o výzvu, jak propojit zkušenosti z léčby závislosti a teoretické odborné znalosti s novým prostředím mobilní aplikace.  

Práce na mobilní aplikaci se v mnohém liší od klasické práce s klienty, důležité je ale to, že proces je velmi podobný – Adam v aplikaci mluví s každým kuřákem individuálně a pomáhá mu na cestě k odvykání, podobně jako to dělá terapeut. Adam v sobě vlastně skrývá několik odborníků naráz a díky tomu má vždy pohotově připravenou odpověď. 

A čemu jsem se na vývoji aplikace věnovala? Konkrétně jsem pracovala na zkvalitnění přípravy pro kuřáky, kteří již začali odvykat. Poté jsme připravovali řešení pro situace, kdy si kuřák zapálí a Adam ho provádí tím, zda a jak se pustit znovu do odvykání. Je neskutečné zajímavé vidět, jak se obsah, který v odborném týmu tvoříme, dostává do rukou kuřáků a jak jim pomáhá. A máme připraveno mnoho dalších novinek. Klienti se tak mají na co těšit.

Co bys na závěr kuřákům jako odbornice na závislosti doporučila?

Prvním krokem k úspěšnému odvykání může být i to, že vůbec o budoucnosti bez cigaret přemýšlíte. Každému pak v dosažení výsledku pomůže něco jiného. Vnímám, že z odborného hlediska může být aplikace skvělý pomocník a průvodce na každý den, zejména ze začátku. Zároveň je Adam dostupný ve vaší kapse, a to okamžitě. Je ale důležité, že nikdo nemusí být na boj se závislostí sám – ať už zvolí kontakt s Adamem nebo zavolá na Národní linku pro odvykání kouření.

Díky za milý rozhovor a hlavně za to, že pomáháš lidem překonávat závislost!

Mohlo by vás zajímat

Típněte cigaretu
s aplikací Adiquit

Stáhněte si aplikaci Adiquit pro Android a iOS.

Google Play
Google Play

Típněte cigaretu
s aplikací Adiquit

Google Play
Google Play