Taking too long? Close loading screen.

Přibírání na váze během odvykání kouření. Mýtus, nebo pravda?

Bojím se přestat kouřit, protože určitě přiberu.S těmito slovy chodí silní kuřáci k adiktologovi a představují si sami sebe bez cigarety o 20 kilo těžší. Obava z navýšení hmotnosti je sice oprávněná, ale rozhodně ne tolik dramatická. Víte, jak spaluje kuřák a jak s nekouřením souvisí apetit?

Tematika kouření a přibírání na váze je komplexnější a nefunguje u všech stejně. Závisí na pohlaví a věku kuřáka, na případném užívání léků a také na stupni závislosti. Když člověk namísto lepšího pocitu z nekouření začne bojovat s narůstající váhou, může podlehnout demotivaci. Je ale nutné zdůraznit, proč se tak děje a že přibírání během odvykání se nemusí týkat každého.

Proč chceme víc jíst, když přestaneme kouřit

Na vině může být pocit, že nevíme, co s pusou a rukama. Snažíme se je zaměstnat a konzumace jídla je to první, co se nabízí. Druhým důvodem je vliv nikotinu na metabolismus.

Jak spaluje kuřák

Kouření a nikotin částečně zvyšuje metabolickou aktivitu, stimuluje aktivitu sympatického nervového systému a snižuje chuť k jídlu.

  • Vykouření jedné cigarety = zvýšení bazálního metabolismu během 30 minut o 3 %.
  • Vykouření 24 cigaret za den = zvýšení celkové hodnoty metabolismu z 2230 na 2445 kcal/den.

U lidí s větší hmotností se výsledky liší s ohledem na míru tělesné aktivity.

S dobrou přípravou ztloustnout nemusíme

Strava

Skončit s kouřením bez přibírání je mnohem snazší, když se dopředu připravíte. Jezte pravidelně 5x denně v intervalech po 2,5 až 3 hodinách, dopřávejte si vydatnou snídani bohatou na vlákninu (vločky, ovoce), která pomůže s trávením (zácpa může být jedním z abstinenčních příznaků), k obědu volte potraviny bohaté na bílkoviny (maso, ryby, luštěniny) v kombinaci se zdravými sacharidy (rýže) a tuky (olivový olej, ořechy) a ve večerních hodinách volte pouze lehká a snadno stravitelná jídla (zelenina, vejce, tvaroh). Snažte se hlídat si pitný režim (okolo 2 až 3 litrů za den) a dejte přednost obyčejné vodě a neslazeným čajům před slazenými limonádami.

Omezte cukr v potravinách, sladké nápoje, bílé pečivo a fast food.

Pohyb

Pravidelně se hýbejte, cvičte a procházejte se, neboť při budování svalové hmoty se zrychluje bazální metabolismus. Optimální je pohyb 3x týdně 60 minut. Může to být aerobní aktivita ve fitku, ale i chůze s nordickými holemi, výšlap na horách či projížďka na kole. Pravidelný pohyb vám přinese nejen lepší kondici a krásnější tělo, ale také dobrou náladu, kvalitnější spánek a novou náplň volného času, který byste dříve věnovali cigaretě.

Náš tip

Před každou sportovní aktivitou nezapomeňte na zahřátí svalstva, hlídejte si pitný režim a intenzitu cvičení přizpůsobte své aktuální kondici. Pokud si nevíte rady, jak začít, požádejte o pomoc osobního trenéra.

Motivace

S přípravou dokáže pomoci i mobilní aplikace Adiquit, která byla vyvinuta odborníky na léčbu závislostí. Virtuální terapeut Adam, který svého uživatele aplikací provází, počítá s různými scénáři, které mohou během odvykání nastat, a vede k vytvoření nových zdravých návyků.

Zhluboka se nadechněte

Přijměte zdravé stravování, změnu jídelníčku a pravidelný pohyb jako pozitivní efekt celkové změny způsobu života, kterým nekouření dozajista je. Těšte se na zdravější tělo plné energie, pohodovější naladění a také schopnost zvládat i náročné životní situace elegantně a s klidem. Přestat kouřit znamená nadechnout se z plných plic a otevřít se novým zážitkům.

Mohlo by vás zajímat

Típněte cigaretu
s aplikací Adiquit

Stáhněte si aplikaci Adiquit pro Android a iOS.

Google Play
Google Play

Típněte cigaretu
s aplikací Adiquit

Google Play
Google Play