Taking too long? Close loading screen.

Jak se projevují abstinenční příznaky při odvykání kouření

Když svému tělu odepřete něco, na co bylo zvyklé už roky, možná i desítky let, bude se pochopitelně bránit a dá vám to tzv. pěkně sežrat. Doufat, že by se vám abstinenční příznaky kouření mohly vyhnout, je bohužel velmi nepravděpodobné, neboť přirozeně provázejí proces odvykání. Úspěch spočívá v tom, že se naučíte umět příznaky pojmenovat a připravit se na ně.

První týden bez cigarety

Začátky jsou těžké u každé výzvy, která nás v životě potká. Je v pořádku postupovat malými krůčky, je v pořádku dělat malé chyby a je v pořádku říct si o pomoc. 

Abstinenční příznaky, které se pravděpodobně dostaví už v prvních dnech:

  • Silná fyzická touha si zapálit. Chuť na cigaretu je na prvním místě a abstinujícího kuřáka může opakovaně provázet. Neztrácejte ale naději, po čase chuť slábne.
  • Nervozita. Je to nepříjemné a nikdo z nás ten pocit nemá rád. Pocení, chvění, pochybování, zhoršená sebejistota, i to je efekt odvykání.
  • Podrážděnost, výbušnost. K nervozitě se váže i narušená schopnost zvládat s klidem vypjaté situace. To se může projevit jak v rámci vztahů s kolegy, tak i v rodině. Šéf toho chce moc, manžel vám nerozumí, děti najednou více zlobí… Během odvykání člověk snadno vybouchne. A pak se tím trápí. Když cítíte, že se ve vás kumuluje vztek, neudělejte hned tu první věc, co vás napadne – všechny přítomné seřvat. Namísto toho se zhluboka nadechněte a nechte si chvilku času pro sebe, srovnejte si myšlenky, klidně i v jiné místnosti. S odstupem pouhých pár minut uvidíte řešení aktuálního problému daleko jasněji.
  • Porucha soustředění. Naše mysl utíká k cigaretě u každé činnosti, při které je potřeba pozornost. U těžkých kuřáků může nastat problém dokonce i u řízení automobilu.
  • Zácpa. Pro některé představuje ranní cigareta jediný způsob, jak se bez problému vyprázdnit a vyrazit do práce “nalehko.” Zařaďte do jídelníčku více ovoce, zeleniny a produkty s vysokým obsahem vlákniny. Pijte více tekutin, nejlepší je voda a neslazené čaje. Peristaltiku podpoří i pravidelný pohyb. Nemusíte začít běhat maratony, ale stačí jemné cvičení nebo obyčejná chůze. Ráno do práce běžte kousek pěšky na vzdálenější zastávku a na cestě z práce vystupte o dvě stanice dříve. Kromě zdravotního benefitu bude mít pohyb pozitivní dopad i na vaši psychiku. Vyčistíte si hlavu, provětráte se a přijdete na jiné myšlenky.

Zhruba po třech dnech bez cigarety můžete cítit, jako by vám nešlo odkašlat (knedlík v krku) a mohou se paradoxně dostavit i dýchací potíže. Tento den je krizový a je třeba ho překonat bez cigarety. Ona dušnost je totiž pozitivním jevem – začínáte se čistit.

Následující týdny bez cigarety

Mějte na paměti, že žádné abstinenční příznaky netrvají věčně a první dva týdny jsou opravdu ty nejtěžší. Jakmile překonáte začátek, jste z nejhoršího venku. Některé příznaky se vás budou ale ještě chvíli držet.

Abstinenční příznaky, které následují v prvním měsíci bez cigarety:

  • Možná na sobě budete pozorovat mírnou roztěkanost. Vaše pozornost a paměť se ale brzy zlepší. A co víc – bude vám sloužit ještě lépe než dříve, neboť jako nekuřákovi se vám rozproudí krevní oběh a mozek bude lépe prokrvený.
  • Zvýšená chuť k jídlu. V dlouhodobějším kontextu můžete sledovat, že vás honí mlsná i několikrát za den. Je to logické, tělo si za cigaretu hledá jinou náhradu, která by na krátkou chvíli suplovala pocit štěstí. Za to, že dopustíte pár kilo přibrat, se netrestejte. Ale sestavení nového jídelníčku, třeba i s odborníkem, dlouho neodkládejte.
  • Nespavost. Odvykání kouření mohou provázet i poruchy spánku. Bez kvalitního spánku se všechny ostatní abstinenční příznaky zvládají daleko hůře, ale věřte, že i tahle fáze brzy pomine. Dbejte na to, abyste chodili do postele příjemně unavení, ne vyřízení k smrti, a zkuste zavést před spaním vybrané relaxační rituály – příjemná hudba, dobrá kniha, horká vana, čaj pro klidný spánek.
  • I noční pocení může proces odvykání provázet, ale stejně jako je tomu u výše zmíněného knedlíku v krku, jde o jeden z vedlejších efektů čištění organismu.

Nemusí vás potkat všechny stavy, ale některé se vám nejspíš nevyhnou. Virtuální adiktolog Adam je na tyto reakce organismu připraven a nabídne vám doporučení, jak se s pocity urputné chuti na cigaretu, které vás dočasně brzdí v běžném fungování, vypořádat. Pozitivní výsledek nekouření se dostaví až překvapivě brzy a bude pro vás motivací nadále pokračovat.

Mohlo by vás zajímat

Típněte cigaretu
s aplikací Adiquit

Stáhněte si aplikaci Adiquit pro Android a iOS.

Google Play
Google Play

Típněte cigaretu
s aplikací Adiquit

Google Play
Google Play