Taking too long? Close loading screen.

Karolína: Přestat kouřit s Adiquitem byl povedený experiment

Prošla jsem si s Adiquitem terapii odvykání kouření a momentálně 3 měsíce nekouřím, říká uživatelka aplikace Karolína Kubicová.

Nebyla jsem moc motivovaná přestat kouřit

Na můj vkus jsem moc nekouřila, tak 5 cigaret denně. Věděla jsem, že není moje volba přestat, protože jsem cítila hranice té své závislosti. Když jsem cigáro neměla, tak mě to tak dlouho otravovalo, až jsem si šla ten tabák koupit. Poté jsem měla trochu pocit prohry. Takže jsem cítila, že dokud nebudu skutečně motivovaná, tak to nezvládnu. Měla jsem dojem, že ke mně kouření tak nějak patří a přestat kouřit jsem skutečně nechtěla.

Nainstalovala jsem si Adiquit s tím, že to tedy zkusím. Byl to experiment

U doktora mi naměřili vyšší krevní tlak a doktor mě vystavil té situaci, že proč jako kouřím. Zároveň řekl, že lidi, kteří vyhledají nějakou formu podpůrné pomoci, jsou mnohem úspěšnější v odvykání. Nechtělo se mi moc nikam chodit. A nechtělo se mi přestat kouřit. Ale když už, tak jsem to chtěla dokázat sama. Zároveň mi přišlo, že nějaká podpora je vlastně dobrá. No a v té rozporuplné chvíli mě na to, že existuje nějaká apka, upozornil kolega v práci. Tak jsem si Adiquit nainstalovala. Ale nebyla jsem vůbec přesvědčená, že to zvládnu.

Hodně mi pomohlo, že jsem měla čas se připravit a zároveň, že byl dán pevně den, kdy končím 

Odvykací terapie je nastavená tak, že prvních 10 dní se člověk zamýšlí nad situacemi, kdy kouří a spolu s virtuálním terapeutem Adamem vymýšlí strategie, jak nad chutí na cigaretu vyzrát a tak podobně. V téhle fázi si člověk ještě dál kouří, jak potřebuje. Nejsem moc typ na vytváření strategií, protože se jimi pak nedokážu řídit a zažívám u toho hrozné pocity selhání. Takže mě někdy povídání s Adamem rozčilovalo, ale zároveň jsem byla ráda a byla jsem zvědavá. 

Celou věc jsem vzala jako experiment. Myslela jsem si: poddám se tomu procesu, nebudu to moc hodnotit, každý den udělám, co po mně Adam chce. Vlastně jsem neměla velký cíl, nebyla motivovaná, neměla jsem pocit, že bych mohla něco ztratit. V nejhorším prostě nepřestanu kouřit. A co. Položím se do toho procesu a uvidím, co přijde. Buď to dám, a nebo nedám. Hodně mi pomohlo, že jsem měla čas se připravit a zároveň jsem měla stanovený den, kdy končím. To mě mimochodem dost stresovalo. Ale pořád jsem měla pocit, že mám ještě čas.  

První dny bez cigaret jsem aplikaci ocenila nejvíc

Po přípravné fázi se člověk dostane k rozhodnutí, že si další den nezapálí. Pro mě byly nejhorší první 3 dny. A pak ještě celý první měsíc 🙂 Tady mi aplikace Adiquit pomáhala a tady jsem ocenila její význam. Můj terapeut Adam poslal zprávu 2× denně, ráno s povzbuzením a nějakou radou, večer s otázkou, jestli jsem si zvládla nezapálit a pochvalou za to, že jsem to zvládla. To bylo asi klíčové. Tato podpora trvá zhruba 6 týdnů, ale jak jsem zjistila, vývojáři aplikace pracují na nové verzi, kdy bude tato podpora ještě půl roku po poslední cigaretě. To by se mi líbilo. Super je i to, že aplikace, respektive virtuální terapeut nekritizuje, netrestá. Pokud to člověk nezvládne a zapálí si, jede se dál, není to tím, že jsem neschopná, ale jen málo připravená. 

Stávaly se mi fakt vtipné momenty

V hlavě se mi rozjel ten dialog, že mám hroznou chuť na cigaretu. Proč to vlastně celé dělám? Že to za to ani nestojí, abych takhle trpěla. Zas tak moc nekouřím. A nakonec mě moje vlastní hlava přesvědčila, abych si šla zapálit. Dala jsem si povolení dát si jednu. A pak jsem to bůhvíproč neudělala. 🙂 

Pocity po 3 měsících nekouření

Po nějaké době nekouření jsem si zkusila dát jednu cigaretu a překvapilo mě, že mi nechutnala. A už jsem vůbec neměla pocit, že ke mně cigareta patří. Překvapilo mě, že odvyknutí vlastně ani nebylo tak hrozně složité, jak jsem si myslela. Můj přítel stále kouří a fakt jsem se bála, že to nezvládnu. Ale nakonec je to osobní rozhodnutí každého. A dá se to zvládnout, i když ten druhý vedle vás kouří. Jsou momenty, kdy bych si cigaretu dala jen tak z té hezké chvíle. A někdy jsem si dala. Ale vlastně jsem to nepotřebovala. 

Ještě když jsem kouřila, tak mi vadila ta nutkavost chuti a taky mi někdy nebylo fyzicky dobře. Pro mě byly taky horší kocoviny druhý den, když jsem cigarety kombinovala s alkoholem. Kouř mi teď docela smrdí a je to mi to někdy nepříjemné. 

Pár vět pro ty, kteří by chtěli přestat kouřit

Prostě si stáhněte apku, moc nad tím nepřemýšlejte a nechte se vést programem. Udělejte experiment. Nemusíte čekat, až budete dost motivovaní. A uvidíte, co se stane. Možná nic a možná všechno. Já si uvědomila, že když člověk z té závislosti vystoupí, vidí to zpětně jinak, že to kouření není nutnost. O nic nejde a možná přestanete kouřit 🙂

Mohlo by vás zajímat

Típněte cigaretu
s aplikací Adiquit

Stáhněte si aplikaci Adiquit pro Android a iOS.

Google Play
Google Play

Típněte cigaretu
s aplikací Adiquit

Google Play
Google Play