Taking too long? Close loading screen.

Jak přestat kouřit? Odvážně vyhazujeme poslední krabičku, pak ale přijde spouštěč

Prohledat všechny kapsy, všechny šuplíky a skříňky a vyhodit i ty nejtajnější zásoby je krok jedna. Jak ale doopravdy omezit kouření či dokonce přestat kouřit úplně a zbavit se touhy po cigaretě ve vaší hlavě? Závislost na nikotinu není mýtus a u 97 % kuřáků jen silná vůle nestačí.

Hluboko zakořeněné rituály

Dát si cigaretu ke kávě ráno na balkoně, po cestě na autobus nebo večer u sklenky s přáteli. Až dodělám tenhle kus práce, až půjdu na oběd, až mi skončí pracovní doba. Abych se mohl soustředit, aby mi slehlo, abych se mohl vyprázdnit. Poznáváte v některém z uvedených rituálů i ten svůj?

Chci přestat kouřit, ale žvýkačka mi nestačí

Když začneme dělat některou z obvyklých činností, naše tělo zatouží po malé dávce štěstí v podobě cigarety. Fyzická závislost se v některých případech zvládnout dá. Při opravdu silné fyzické závislosti je ale dobré být připraven a mít po ruce přípravek proti kouření v podobě žvýkaček, sprejů nebo pastilek s obsahem nikotinu. Na malou chvíli uspokojíme tělesnou potřebu po nikotinu a v rámci dne tento proces několikrát opakujeme. Jenže hlava se, na rozdíl od těla, takhle snadno obejít nedá, protože silná mentální vazba na návyky a rituály je možná důvod, proč to s těmi žvýkačkami možná zatím nevyšlo a vaše předchozí pokusy skoncovat s kouřením selhaly.

Jak podpořit změnu v hlavě

Kouření představuje silnou závislost a je v pořádku, když se vám nedaří s tímto zlozvykem přestat ze dne na den, když touhu po cigaretě neodbourá jedna návštěva lékárny a je normální, když to nepůjde svépomocí a při odvykání kouření vyhledáte odbornou pomoc, protože ve skutečnosti dokáží sami od sebe přestat jen 3 lidé ze 100. Existuje však jedna věc, kterou můžete udělat hned teď a až 6násobně zvýšit svou šanci na úspěch. Představte si, že na to nejste sami a je tu pro vás virtuální terapeut připraven vám pomoci s abstinenčními příznaky i rituály, které máte s cigaretou spojené.

Připravte se na spouštěče

Je jisté, že vaše rituály a návyky se budou opakovat a že touha po cigaretě se bude v konkrétních situacích vracet. S mobilní aplikací Adiquit se na tyto spouštěče dobře připravíte a v krizových momentech vás dokáže podržet. Adam, jakožto váš virtuální adiktolog, se stane vaším parťákem a motivátorem, který vám bude připomínat, proč jste chtěli s kouřením skončit. 

“Není těžké přestat kouřit, ale vydržet to.”

– Adam Kulhánek, adiktolog a autor aplikace AdiQuit

Mohlo by vás zajímat

Típněte cigaretu
s aplikací Adiquit

Stáhněte si aplikaci Adiquit pro Android a iOS.

Google Play
Google Play

Típněte cigaretu
s aplikací Adiquit

Google Play
Google Play